Jeg ved, at emnet har været oppe mange gange, men nu kan min snart 20 år gamle Genesis Silver A m. 2 brændere ikke længere. Rammen er ved at ruste op.
Jeg er sgu stadig imponeret - den har stået ude hele året - uden dækken, og blevet benyttet hele året. Den har ikke levet et nemt liv. Den har "kun" kostet et sæt brændere, 2 sæt flavorizers og 2 sæt riste, samt en piezo tænder og et termometer (selvforskyldt, da der gik ild i stegen!)
Denne model var vel egentlig Webers 1. rigtige gasgrill, eller hvad?
Anyway, vi er for det meste kun fruen og jeg, og selvom jeg synes, at det ville se fedt ud med en kæmpe Summit på terrassen, så kommer fornuften også i spil.
Vil jeg blive ked af en Spirit? Jeg tænker ikke, at min Silver m. 2 brændere er bedre end en Spirit m. 3 brændere, samt sidebrænder? Jeg bliver lidt betænksom, når der i Webers beskrivelse står "perfekt til nybegynderen"

Pft og god grillsæson til alle

Mvh
Henrik